Łzawienie oczu, pocenie się czy uporczywe palenie w ustach to najbardziej charakterystyczne reakcje na jedzenie ostrych potraw. Pomimo tego jest wielu amatorów przypraw nadających potrawom ostrości.
Ostre w przyprawy – czy warto je spożywać?
Czosnek, kurkuma, curry, papryczka chili, imbir oraz pieprz to najczęściej stosowane ostre przyprawy. Być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ale ich jedzenie niesie naprawdę wiele korzyści dla zdrowia. W papryczce chilli zawarta jest kapsaicyna. Jest to środek przeciwzapalny i antyutleniacz, który dodatkowo przyspiesza metabolizm i obniża poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi. Jak pokazują liczne badania osoby, które regularnie jedzą papryczkę chili, żyją dłużej i zdecydowanie rzadziej zmagają się z problemem zawałów czy udarów. Kolejna z ostrych przypraw, czyli czosnek to doskonały środek antybakteryjny, idealnie sprawdzający się między innymi przy przeziębieniach. Należy jednak pamiętać o tym, że obróbka termiczna zmniejsza jego właściwości zdrowotne, dlatego też najlepiej spożywać go na surowo. Idealnym środkiem naturalnym na przeziębienie jest również imbir mielony, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Natomiast kurkuma to przyprawa o silnym działaniu antyoksydacyjnym, która dodatkowo jest bogatym źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B.
Czy każdy może spożywać ostre potrawy?
Choć dodawanie do jedzenia ostrych przypraw często jest korzystne dla zdrowia, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie należy spożywać ich w nadmiarze. Pomimo cennych zdrowotnych właściwości pikantnych potraw, nie powinny ich jeść osoby, które mają wrażliwy żołądek czy zmagają się z problemami ze strony układu pokarmowego. Także osoby cierpiące na chorobę refleksową nie powinny spożywać zbyt ostrego jedzenia. Nadmiar ostrych przypraw może prowadzić do nasilenia się zgagi lub wzdęć, wywoływać bóle brzucha, a w skrajnych przypadkach nawet duszności.
Łagodzenie ostrości potraw
Dzięki zastosowaniu niektórych produktów spożywczych możliwe jest skuteczne załagodzenie ostrości przypraw, przez co potrawę w niewielkiej ilości będą mogły zjeść nawet te osoby, które w teorii nie powinny po nie sięgać. Przy płynnych potrawach dla załagodzenia ich ostrości można dodać więcej wody lub bulionu. W innych przypadkach dobrym pomysłem jest zastosowanie octu, soku z cytryny, cukru, miodu, łagodnego ketchupu czy produktów mlecznych. Zbyt ostra zupa może zostać załagodzona poprzez dodanie do niej surowego ziemniaka, który należy chwilę podgotować, a potem wyjąć z niej wyjąć.
Szeroki wybór przypraw znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Krukam
Zostaw komentarz