Dieta wegańska – zdrowy jadłospis na cały tydzień

Ostatnio sporo mówi się o weganizmie. Wielu lekarzy i ekspertów poleca przejście na dietę roślinną, z uwagi na jej korzystny wpływ na zdrowie. Niektórzy decydują się na zmianę stylu żywienia z powodów etycznych, a inni po prostu chcą schudnąć. Czy na diecie wegańskiej da się ułożyć różnorodny jadłospis na cały tydzień? Odpowiedź w tym artykule!

Dieta wegańska a wegetariańska – czym się różnią?

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, istnieje wiele diet polegających na niejedzeniu mięsa. Niektóre są bardzo restrykcyjne i odrzucają nawet produkty odzwierzęce jak miód czy jaja, a inne dopuszczają jedzenie ryb i owoców morza.

Weganizm wymaga całkowitego zaprzestania jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych. Nie należy spożywać ryb, mleka i nabiału. Z kolei wegetarianie chętnie sięgają po te produkty, z wyłączeniem ryb. Zaledwie garstka uwzględnia w jadłospisie owoce morza, jednak zazwyczaj jedzą je sporadycznie.

Dieta wegańska – jak powinien wyglądać jadłospis na cały tydzień?

Dieta wegańska jest bardziej restrykcyjną formą odżywiania, aniżeli wegetarianizm. Jak więc zadbać, by organizm otrzymał wszelkie niezbędne składniki? Kluczowe jest tutaj zadbanie o jadłospis. Powinien być bogaty w roślinne źródła białka – szczególnie soję, ciecierzycę i warzywa strączkowe. Dobrym pomysłem jest także suplementacja witamin i minerałów, ale dotyczy to tak samo osób spożywających mięso. Aby nie dopuścić do niedoborów, najlepiej skonsultować się z dietetykiem. Dieta wegańska z jadłospisem na cały tydzień jest dostępna na przykład tutaj https://www.sklep.bielskidietetyk.pl/dieta-weganska. Co więcej, została opracowana przez doświadczonego dietetyka klinicznego. Można wybrać jedną z dostępnych diet, jak również umówić się na indywidualną konsultację. Podczas diety warto na bieżąco monitorować swoje zdrowie. W razie konieczności najlepiej udać się do lekarza, by sprawdzić, czy taki styl żywienia dobrze na nas wpływa. Na szczęście w znakomitej większości przypadków dieta wegańska nie zagraża zdrowiu, a wręcz mu sprzyja.