Jak prawidłowo oddychać i czemu jest to takie istotne?

Słowa „oddycham” i „żyję” są nierozerwalnie ze sobą złączone. Oddychanie to jeden z podstawowych procesów organizmu człowieka. Czy na pewno wiesz jak oddychać prawidłowo i jakie przynosi to korzyści dla organizmu?

Czy wiesz, że większość z nas nie oddycha prawidłowo?

Oddychamy nieświadomie, a za pracę naszych płuc odpowiada ośrodkowy układ nerwowy. Co ciekawe, wiele osób oddycha nieprawidłowo, co nie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu.

Prawidłowe oddychanie to wdychanie i wydychanie powietrza nosem. Powietrze powinno przepływać przez jamę nosową, ponieważ w tym miejscu jest ono oczyszczone, ogrzane i nawilżone. Oddychanie wyłącznie przez usta sprawia, że śluzówka nosa zostaje wysuszona, a organizm skłonny do infekcji.

Są trzy podstawowe sposoby oddychania. Pierwszy z nich to górny – piersiowy, często wykorzystywany przez kobiety. Drugi to dolny – przeponowy, charakterystyczny z kolei dla mężczyzn. Trzeci natomiast to sposób bocznożebrowy. Najzdrowsze jest połączenie pierwszej i drugiej metody.

Jak dbać o dotlenienie organizmu

Oddychanie nierozerwalnie wiąże się z tlenem, który jest podstawą funkcjonowania naszego organizmu. W prawidłowym dotlenieniu może pomóc tlenoterapia. Tlenoterapię można przeprowadzić na przykład w Komorze życie Life Chamber: https://lifechamber.pl/komora-zycia/.

W komorze normobarycznej panują odpowiednie warunki do przyswajania tlenu przez człowieka. Sprzyjają one człowiekowi w większym stopniu niż te panujące na Ziemi. Organizm może w bardziej efektywny sposób przyswajać tlen, co wpływa na opóźnienie procesu starzenia czy szybsze gojenie się ran. Komory tlenowe to świetne rozwiązanie dla każdego.

Zalety prawidłowego dotlenienia organizmu

Dlaczego warto korzystać z komór tlenowych i jakie są zalety dotlenienia organizmu w prawidłowy sposób? Prawidłowe dotlenienie synchronizuje pracę dwóch półkul mózgu, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i wpływa na równowagę systemu nerwowego. Ponadto zmniejsza napięcia w ciele, pozwala w większym stopniu się koncentrować i wpływa pozytywnie na jakość snu.