Kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Kaszel u dziecka jest częstym objawem chorób górnych dróg oddechowych. Może być on bardzo nieprzyjemny i uciążliwy. Niekiedy na tyle, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zobacz, jak poradzić sobie z kaszlem u dziecka.

Rodzaje kaszlu u dziecka

Wyróżnia się:

  • kaszel mokry – z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych,
  • kaszel suchy – bez odkrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych.

Ponadto u dzieci może wystąpić także tzw. kaszel szczekający. Ma on charakterystyczne brzmienie, które nieco przypomina szczekanie psa. Występuje w podgłośniowym zapaleniu krtani.

Jakie są przyczyny kaszlu u dziecka?

Kaszel u dziecka najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych. Może być ona wywołana przez wirusy lub bakterie. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Na infekcję są szczególnie narażone te dzieci, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola. Maluchy mogą chorować nawet kilka razy w roku.

Kaszel u dziecka może być również jednym z objawów alergii. Zwykle jest on suchy oraz bardzo męczący i duszący. Pojawia się on w wyniku kontaktu z alergenem. Mogą to być sierść zwierząt, kurz, pyłki roślin. Niekiedy w wyniku alergii rozwija się astma oskrzelowa. Jest to choroba, która charakteryzuje się napadami skurczu oskrzeli oraz czasowym zwężeniem górnych dróg oddechowych. Poza kaszlem pojawia się duszność i ucisk w klatce piersiowej.

Kaszel u dziecka może być także efektem podrażnienia śluzówki dróg oddechowych. Jest ona mniej dojrzała niż u dorosłych. Dlatego silniej reaguje na dym papierosowy, kurz, pył lub różnego rodzaju substancje obecne w powietrzu.

Leczenie kaszlu u dziecka

Leczenie kaszlu u dziecka zależy od przyczyny, która go wywołała. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczne jest podanie antybiotyku. Alergie wymagają zastosowania środków przeciwalergicznych.

W aptekach dostępne są różnego rodzaju leki na kaszel. Mają one postać tabletek (także musujących do rozpuszczenia w wodzie), pastylek lub syropów. Mogą one blokować odruch kaszlowy lub ułatwiać odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Leki na kaszel należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce.

Leki na kaszel w postaci tabletek, kapsułek lub syropów to nie jedyne środki wspomagające leczenie nieprzyjemnych objawów. Dobrze jest stosować inhalacje (z leków lub soli fizjologicznej). Odkrztuszanie zalegającej wydzieliny wspomaga oklepywanie klatki piersiowej, picie dużej ilości wody oraz zadbanie o odpowiedni mikroklimat w domu (poprzez wietrzenie lub zastosowanie nawilżacza powietrza).