Najlepsza Witamina K2 D3 dla dorosłych

Poznaj właściwości witaminy D3 K2. Na co pomaga? Podpowiadamy!

Witaminy D3 i K2 pomagają w utrzymaniu zdrowych zębów i kości, przyczyniając się do prawidłowego wykorzystania wapnia i fosforu. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz prawidłowego krzepnięcia krwi. 

Przyczyny niedoboru 

Niedobór witaminy D3 jest bardzo niekorzystny dla naszego organizmu. Witamina D3 jest wytwarzana z 7 dehydrocholesterolu, syntezowanego w skórze pod wpływem promieniowania UVB. Witaminę D3 możemy do naszego organizmu dostarczać przez syntezę skórną, odżywianie oraz jako suplement diety. Źródłem pochodzenia witaminy D3 w diecie są  produkty pochodzenia zwierzęcego, głównie ryby i mięso. 

Objawy niedoboru witaminy D3

Niedobór witaminy D3 jest pochodną wielu czynników. Powstaje najczęściej wtedy, gdy zaburzone są mechanizmy jej dostarczania do organizmu przez niedostateczną ekspozycję na światło słoneczne, stany zapalne wątroby i jej marskość, oraz ostrą i przewlekłą niewydolność nerek

Czynniki, które stanowią wskazania do uzupełnienia niedoboru witaminy D3 to:

  • osłabianie, drgania nóg i ramion,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • choroby układu krążenia,
  • astma.

Niedobór witaminy D3 u dzieci może prowadzić do krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy. Witamina D3 odpowiada też za zapobieganie łuszczycy i stanom zapalnym skóry, rozwojowi cukrzycy.

Witamina D3 –  jaka dawka bezpieczna?

Zalecaną suplementacją dla osoby dorosłej jest 800-2000 IU na dobę. Według nowych zaleceń osobom z nadwagą i otyłością można polecić 4000 IU na dobę. Jak widać jest to szeroki zakres, dlatego aby określić odpowiednią dawkę należy zrobić badania krwi. 

Kobietom spodziewającym się dziecka, zalecana jest suplementacja witaminy D3, ponieważ jej niedobór może prowadzić do cukrzycy ciążowej. 

Witamina K2

Jest istotna dla procesu krzepnięcia krwi, zapobiega chorobom układu krwionośnego, czyli kumulowaniu się wapnia w tętnicach. Jednak najnowsze badania pokazują, że jej funkcje są znacznie szersze. Witamina K2 odpowiada za zdrowe kości, zapobiega zwapnieniu naczyń i rozwojowi chorób układu krążenia, Odpowiedni poziom witaminy K2 jest istotny z punktu widzenia profilaktyki przeciwmiażdżycowej oraz w zapobieganiu osteoporozie. 

Najnowsze badania wykazały, że osoby przyjmujące witaminę K2 wraz z wapniem i witaminą D3 mają zwiększoną wytrzymałość kości. Ich suplementacja wpłynęła na poprawę ich zawartości mineralnej oraz szerokości kości udowej.

Po suplementy zawierające witaminę K2 warto sięgać w sytuacjach stresowych, w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, jeśli uprawiamy sport oraz wtedy, gdy nasza dieta oparta jest na produktach przetworzonych np. fast foodach, gdy pijemy duże ilości kawy i herbaty oraz spożywamy alkohol.

Zbliża się jesień i zima, czyli okres, w którym jesteśmy narażeni na niedobory witaminy D3 i K2. Stosuj suplementację witamin D3 i K2 i traktuj ją jako zapobieżenie lub wsparcie w  leczeniu osteoporozy czy złamań kości. Witaminy dostępne na stronie Sklep-Zdrowia.