Objawy i leczenie grzybicy paznokci

Grzyby i inne mikroustroje towarzyszą nam od wieków, a kontakt z nimi nie zawsze skutkuje rozwojem choroby. Osłabiony organizm, skóra oraz paznokcie stanowią jednak doskonałe miejsce do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. Jak można zarazić się grzybicą? Jakie są objawy i jak ją wyleczyć?

Czym jest grzybica?

Grzybica jest efektem zakażenia grzybami. Choroba zwykle obejmuje skórę, paznokcie oraz błony śluzowe. Grzybica jest chorobą zakaźną, a jej rozwojowi sprzyja między innymi antybiotykoterapia, osłabienie organizmu, niedobór witamin.

Leczenie jest niestety czasochłonne i wymaga przestrzegania szczególnych zasad sanitarnych, które uniemożliwiają rozprzestrzenianie się mikroorganizmów.

Jak można zarazić się grzybicą?

Grzyby znajdują się praktycznie wszędzie: w wodzie, powietrzu, ziemi, w domach i wszystkich miejscach użytkowanych przez człowieka.

Mikroorganizmy przenoszą się również przez kontakt z osobą zakażoną, np. poprzez podanie ręki, używanie wspólnego ręcznika, grzebienia, pilnika do paznokci.

Do czynników predysponujących do powstania grzybicy, należą również:

  • – osłabienie organizmu po antybiotykoterapii,
  • – zaburzenia hormonalne,
  • – niedobór żelaza i cynku,
  • – urazy i trudno gojące się rany naskórka,
  • – cukrzyca,
  • – nowotwory,
  • – otyłość,
  • – przewlekły stres,
  • – noszenie nie przewiewnego obuwia,
  • – nieprawidłowo wykonany manicure i pedicure,
  • – korzystanie z ogólnodostępnego prysznica bez klapek (np. na miejskim basenie)

Grzybica paznokci u rąk. Objawy i leczenie

Grzybica paznokci u rąk początkowo nie daje objawów. Wraz z rozwojem dermatofitów pojawia się jednak ból, a paznokieć zaczyna zmieniać kolor. Nieleczona grzybica bardzo szybko rozprzestrzenia się na inne paznokcie i sprawia, że płytka zaczyna się zniekształcać i kruszyć.

Grzybica paznokci, jeśli nie została wyleczona, może przyczynić się do przedostania się dermatofitów do organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż grzybica narządowa jest bardzo trudna do wyleczenia.

Leczenie grzybicy

W przypadku leczenia grzybicy paznokci u rąk, zalecane są preparaty do stosowania miejscowego.

Leki zawierające kwas borowy i salicylowy doskonale sprawdzą się w walce z dermatofitami.

Na rynku dostępne są preparaty w żelu oraz płynie, które stosowane systematycznie przyczynią się do całkowitego wyleczenia.

Grzybica po hybrydzie

Manicure hybrydowy jest niezwykle popularny. Lakier hybrydowy utrzymuje się bowiem znacznie dłużej i chroni paznokcie przed czynnikami zewnętrznymi.

Niewłaściwie wykonany manicure hybrydowy i brak odpowiedniej dezynfekcji akcesoriów do paznokci skutkować mogą jednak pojawieniem się grzybicy oraz chorób bakteryjnych.

Należy pamiętać również, że niewłaściwe ściąganie lakieru oraz zbyt długie stosowanie hybrydy osłabia naturalną płytkę paznokcia. Po miesiącach stosowania lakieru hybrydowego, płytka staje się słaba, delikatna i podatna zarówno na złamania, jak i rozwój chorobotwórczych grzybów.

Grzybica paznokci u nóg. Objawy i leczenie

Grzybica paznokci u nóg jest trudniejsza do wyleczenia i szybciej rozprzestrzenia się na skórę stóp, następnie do krwiobiegu.

Choroba przyczynia się do wybrzuszenia płytek paznokci, pękaniem, a nawet schodzeniem płytki.

Grzybica paznokci u nóg powoduje również bardzo nieprzyjemny zapach, nadmierną potliwość oraz rogowacenie się skóry na stopach.

Leczenie grzybicy paznokci u nóg

W przypadku wystąpienia grzybicy u nóg, należy przede wszystkim dokładnie zdezynfekować obuwie, a skarpety wyprać w temperaturze minimum 60 stopni.

Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty w formie sprayu, które mają działanie kompleksowe: zabijają grzyby i bakterie, niwelują brzydki zapach i zapobiegają nawrotom choroby.

Delikatną skórę stóp można również chronić kremami z klotrimazolem,

które doskonale radzą sobie podczas wystąpienia grzybicy skórnej. Niwelują również ryzyko przedostania się mikroorganizmów z paznokci na naskórek.

Zakażone paznokcie u nóg należy smarować preparatami z kwasem borowym.

Jeśli samodzielne leczenie grzybicy nie przynosi żadnych efektów, należy skonsultować terapię z dermatologiem i rozpocząć leczenie ogólnoustrojowe.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Leczenie grzybicy można wspomóc domowymi sposobami. Do najlepszych z nich należą:

czosnek

Czosnek jest silnym i naturalnym antybiotykiem. Doskonale radzi sobie również z drobnoustrojami, takimi jak wirusy czy grzyby.

Posiekaj kilka ząbków czosnku, dodaj odrobinę oliwy z oliwek i tak przygotowaną miksturę nanieś na zmienione chorobowo paznokcie. Zmyj po 30 minutach, następnie dokładnie umyj i osusz paznokcie. Czynność powtarzaj dwa razy dziennie, do momentu ustąpienia objawów.

olejek herbaciany

Olejek herbaciany zawiera substancje o silnym działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Równie dobrze radzi sobie również z chorobami wywołanymi drożdżakami.

Trzy razy dziennie wcieraj olejek w paznokcie i skórki. Zabiegi wykonuj przez 3 tygodnie.

rozmaryn

Zioło wykazuje działanie przeciwzapalne. Niweluje również świąd, który jest szczególnie dokuczliwy podczas grzybicy paznokci u nóg.

Rozmaryn pomoże również walczyć z nadpotliwością stóp, minimalizując tym samym ryzyko ponownego zakażenia.

Świeży lub suszony rozmaryn zalej wrzątkiem i zaparzaj przez 10 minut.

Napar możesz dodawać do kąpieli lub moczyć w nim nogi, nawet kilka razy w ciągu dnia.

cytryna

Cytryna jest źródłem witaminy C, która działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo. Zabija również grzyby odpowiedzialne za rozwój choroby.

Kilka razy dziennie smaruj paznokcie sokiem z cytryny i pozostaw do wyschnięcia.

Grzybica jest chorobą, którą możemy zarazić się praktycznie wszędzie.

Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, korzystanie ze wspólnego ręcznika, akcesoriów do pielęgnacji paznokci, wizyta na basenie, czy też niewłaściwa pielęgnacja paznokci z manicure hybrydoweg, skutkować mogą rozwojem chorobotwórczych grzybów.

Dbajmy więc o naszą odporność oraz o zachowywanie odpowiednich zasad higieny, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. W przypadku wystąpienia jednak pierwszych objawów grzybicy, zacznijmy od razu działać.