Szczaw – to nie tylko chwast, ale także zdrowie ukryte w zielonych liściach

Szczaw - jak go jeść?

Wiele osób kojarzy szczaw z chwastem, nie wiedząc, o tym, że szczaw jadalny to znakomita roślina. Alergicy mogą ją nienawidzić w okresie od maja do sierpnia, kiedy roślina pyli i utrudnia im funkcjonowanie. Ponadto liście szczawiu zazwyczaj mają kwaskowaty posmak, dlatego nie wszystkim smakują. Wielu ludzi mimo nie chęci do szczawiu, przełamuje się i zaczyna go spożywać, wierząc, że wspomoże ich organizm.

Ale czy faktycznie szczaw jest zdrowy?

Oczywiście, że tak, szczaw ma właściwości zdrowotne, które zostały udowodnione w licznych badaniach naukowych. Najnowsze badania naukowe pokazują, że szczaw ma o wiele więcej właściwości odżywczych niż szpinak.Ale nie należy mieszać go z roślinami takim jak botwinka czy liśćmi szpinaku, które również są bogate w takie same składniki jak szczaw, bo bardzo łatwo wtedy o przedawkowanie. 

Właściwości szczawiu jadalnego:

  • niskokaloryczny
  • działa przeciwutleniające i opóźniające starzenie się organizmu.
  • w swoim składzie ma dużo witaminy C, potasu i żelaza
  • pobudza trawienie
  • działa bakteriobójczo

Jak jeść szczaw?

Sposobów jest mnóstwo. Oczywiście, najprostsze jest jedzenie samych liści. Jednak można również zrobić z nim wiele ciekawych potraw. Największą popularnością cieszy sie zupa szczawiowa. Natomiast szczaw polny jadalny może stanowić idealny dodatek do sałatki. We Francji dużą popularnością cieszy się sos szczawiowy, zazwyczaj podawany do ryb. Ale uważaj! Naukowcy uważają, że nadmiar szczawiu w diecie może doprowadzić do kamienicy nerkowej. Dlaczego? Ponieważ szczaw ma w swoim składzie szczawiany, które prowadzą do powstawania kamieni w nerkach. Jednak o wiele więcej szczawianów spożywamy pijąc codziennie kawę czy herbatę. Dlatego warto dołączyć szczaw do swoich posiłków, aby nie pozbawiać siebie jego właściwości odżywczych. Jednakże osoby cierpiące na reumatyzm lub osteoporozę powinny ograniczyć do minimum spożywanie szczawiu. W medycynie naturalnej zmielone liście szczawiu są stosowane jako środek przeciwbiegunkowy. A sok ze szczawiu znany jest z tego, że pobudza apetyt. Herbata ze szczawiu ma działanie detoksykacyjne oraz okazuje się pomocna przy wzdęciach.

Szczaw nie tylko do zupy

Jeżeli myślimy o szczawiu w innej kategorii niż chwast – pierwszą z naszych myśli może być zupa szczawiowa. Ale liście szczawiu służą nie tylko do jedzenia. W lecznictwie ludowym szczaw wykorzystywano do leczenia odparzeń. Szczaw znalazł również zastosowanie w ziołolecznictwie w łagodzeniu dolegliwości przy obrzękach i stłuczeniach. Jest również doskonały na kaszel. To właśnie dlatego można go znaleźć w składzie wielu syropów na kaszel. Stosowany zewnętrznie może być rozwiązaniem na podrażnioną skórę lub uciążliwą wysypkę. Ponadto wykorzystuje się go również w weterynarii. Szczaw polny, choć jest jadalny – to bywa też wykorzystywany jako roślina ozdobna.

Szczaw to nie tylko chwast, ale również bogaty w rozmaite składnik odżywcze sprzymierzeniec człowieka. Nie warto, więc lekceważyć wspaniałych właściwości tej zielonej liściastej rośliny.