Wskazówki dotyczące ćwiczeń i rozciągania dla pacjentów z bólami szyi i barku

Ból szyi i barku może być naprawdę uciążliwy i utrudniający codzienne funkcjonowanie. Najbardziej narażonymi na tego typu bóle osobami, są ludzie, którzy pracują w jednej pozycji przez dłuższy okres czasu. Istnieją jednak pewne ćwiczenia, które pomogą w łagodzeniu bólu szyi i barku, a stosowane regularnie mogą spowodować, że bóle ustaną, bądź będą się pojawiały zdecydowanie rzadziej.

Co może być przyczyną bólu szyi i barku?

Najczęstszą przyczyną bólu szyi i barku jest przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała. Może być to spowodowane zarówno pracą, w której wymuszona jest jedna, konkretna pozycja, jak też złym ułożeniem ciała podczas snu. Osoby, które spędzają sporo czasu przed komputerem, również mogą odczuwać niemiłe uczucie naciągnięcia w okolicy szyi i barków. Dolegliwość ta może dotyczyć ludzi w każdym wieku, jednak w przypadku seniorów, warto udać się do lekarza przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń, w celu dokładniejszego zbadania i postawienia diagnozy oraz zaleceń. Klinika Rehabilitacjw Tczewie oferuje rehabilitację i konsultację w tym zakresie. 

Jakie ćwiczenia są najlepsze na bóle szyi i barku?

Do najbardziej efektownych ćwiczeń na rozluźnienie mięśni szyi i barku, co w konsekwencji spowoduje, ustanie bólu, można zaliczyć ćwiczenia rozciągające, stabilizujące oraz izometryczne. Ćwiczenia rozluźniające mają za zadanie rozluźnić napięte mięśnie i rozciągnąć pewne partie kręgosłupa. Są szczególnie polecane dla osób, których ciało często przyjmuje jedną pozycję. Ćwiczenia stabilizujące mają za zadanie ustabilizować kręgosłup szyjny oraz wzmocnić mięśnie. Często polegają na wykonywaniu określonych ruchów łopatkami. 

Na czym polegają ćwiczenia izometryczne?

Głównym celem ćwiczeń izometrycznych jest napięcie mięśni, co skutkuje ich późniejszym wzmocnieniem. Wymagają sporej precyzji i dokładności, dlatego warto udać się do specjalisty w celu doboru odpowiedniego zestawu ćwiczeń izometrycznych i prezentacji jak powinno się je wykonywać właściwie. Dobrym miejscem, do którego warto się udać w celu porady w sprawie takich ćwiczeń, jest Klinika Rehabilitacji w Tczewie. Wszelkie informacje na temat rehabilitacji w Klinice można znaleźć klikając tutaj. W ofercie Kliniki znajduje się mnóstwo różnego typu zabiegów, w tym zabiegi pomagające w walce z bólem szyi i barku.

Jak wykonywać ćwiczenia na bóle szyi i barku w domu?

Można wykonywać niektóre ćwiczenia łagodzące bóle szyi i barku we własnym, domowym zaciszu. Potrzebne będzie tylko stabilne krzesło i trochę chęci oraz zaangażowania w wykonywane ćwiczenie. Pierwszym sposobem na złagodzenie bólu szyi jest ćwiczenie, które polega na przyciągnięciu podbródka do klatki piersiowej. Kolejnym prostym ćwiczeniem jest przyciąganie, a następnie odciąganie głowy w tył. Można również rozciągać szyję poprzez poruszanie głową na boki. Dobrym sposobem na złagodzenie bólu szyi i barków jest również ściąganie łopatek. Każde z tych ćwiczeń można bez większych problemów wykonywać w swoim domu. Jeśli natomiast bóle nie ustępują i nasilają się, warto udać się do specjalisty po poradę i diagnozę takiego stanu.