Wegetariański catering dietetyczny – jaki wybrać?

Dieta wegetariańska to dieta, w której nie spożywa produktów mięsnych i ryb. Wielu zastanawia się, czy brak tych pokarmów może prowadzić do niedoborów żywieniowych. Dieta wegetariańska jest bardzo pomocna przy przejściu na dietę wegańską. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać to rozwiązanie i jak wybrać wegetariański catering dietetyczny, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Czy jedzenie wegetariańskie jest zdrowe?

Podstawą wszystkich diet jest to, że są one precyzyjnie dobierane do potrzeb konkretnego organizmu. Tak więc niezależnie od tego, czy jesz mięso, czy stosujesz dietę wegetariańską, Twoja dieta nie będzie miała pozytywnego wpływu na Twoje zdrowie, jeśli nie będzie uwzględniać potrzeb Twojego organizmu. Dieta wegetariańska nie ma przeciwwskazań dla dzieci i kobiet w ciąży. Kluczem do sukcesu jest upewnienie się, że Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Wiele osób decydujących się na rezygnację z produktów mięsnych najpierw szuka alternatywy na sklepowych półkach. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż są to produkty przetworzone, które w większości przypadków nie zawierają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Czasami dobrze jest włączyć je do swojej diety. Jednak przetworzona żywność nie powinna stanowić podstawy codziennej diety.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze diety wegetariańskiej?

Białko to jeden z najważniejszych składników odżywczych. Pod względem diety tradycyjnej w zdecydowanej większości pochodzi z mięsa i ryb. Dlatego, jeśli przechodzisz na dietę wegetariańską, Twoim głównym celem powinno być uzupełnienie tych składników odżywczych. Oczywiście jednym z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie odpowiedniej ilości białka jest wybór wysokiej jakości diety roślinnej. Wybierając rodzaj żywności, możesz wprowadzić swoje dane, aby upewnić się, że żywność zawiera odpowiednią ilość wymaganych składników. Według danych opublikowanych przez Amerykański Instytut Żywności i Żywienia dzienne zapotrzebowanie na białko dla dorosłych wynosi 0,9 grama na kilogram masy ciała. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią wymóg ten wzrasta odpowiednio do 1,2 g/kg masy ciała i 1,45 g/kg masy ciała.

Wybierając catering dietetyczny Wejherowo , należy zwrócić uwagę na jadłospis oraz ilość składników bogatych w białko. Dieta bezmięsna powinna obejmować takie produkty, jak:

 • soja i jej pochodne (soja, tofu, fasola, soczewica, ciecierzyca),
 • orzechy (zwłaszcza orzechy włoskie, orzechy nerkowca i orzeszki ziemne)
 • produkty zbożowe (różne rodzaje zbóż)
 • produkty mleczne
 • jaja

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem, którego nie może zabraknąć w diecie wegetariańskiej, są odpowiedniej jakości tłuszcze. Tłuste mięso w większości jest bogate w niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe. Zaletą diety roślinnej jest jej zdolność do redukcji niechcianych tłuszczów nasyconych, a zwiększenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, skutecznie zmniejszając ryzyko chorób serca. Osoby, które nie jedzą mięsa, powinny upewnić się, że ich dieta wegańska obejmuje następujące produkty:

 • nasiona chia,
 • nasiona konopi,
 • orzechy włoskie,
 • migdały,
 • olej rzepakowy i lniany.
 • oliwę z oliwek

Dieta roślinna powinna również zawierać pokarmy bogate w żelazo, wapń, cynk i witaminę B12.